PackPrice Logo

Sıkça Sorulan Sorular

Ambalaj fiyatlandırması ve PackPrice hakkında en çok sorulan soruların kısa, net cevapları. Konuya göre gruplanmıştır.

PackPrice'ı çalışırken görün

Bir ambalaj teklifini baştan sona nasıl hazırladığımızı gösteren kısa anlatım.
Adım adım: nasıl kullanılır →

PackPrice hakkında

PackPrice nedir?

PackPrice, ambalaj üreticileri ve baskı atölyeleri için geliştirilmiş yapay zeka destekli bir fiyatlandırma ve teklif platformudur. Doğal dilde yazdığınız bir prompt ile, 1.500.000+ hesap konfigürasyonunu kapsayan motorda ambalaj maliyetini saniyeler içinde hesaplar ve PDF teklif üretir.

Ambalaj maliyeti nasıl hesaplanır?

Ambalaj maliyeti; kutu ölçüleri, malzeme tipi (mukavva kalınlığı, kağıt gramajı), baskı rengi ve adedi gibi değişkenlere göre hesaplanır. Birim fiyat = (değişken maliyet + tek seferlik maliyetlerin adede bölünmüş payı) ÷ (1 − kâr marjı). PackPrice bu hesabı, tabaka montajını ve fireyi de çıkararak saniyeler içinde yapar.

Kutu fiyatı hesaplamak için ne gerekli?

İç ölçüler (en × boy × yükseklik), malzeme kalınlığı/gramajı, baskı rengi sayısı ve üretilecek adet gereklidir. Bu bilgileri doğal dilde yazarak anında fiyat alabilirsiniz.

PackPrice hangi kutu tiplerini destekliyor?

Taslama, mıknatıslı, çekmeceli, kitap, omuzlu, sırt yapıştırmalı, silindir, bristol, karton çanta, kuşak ve özel bıçak izi dahil 23 ambalaj modelini destekler. Her model kendi geometri motoruyla hesaplanır; kazıma, gofre, iç sıvama, varak, takviye gibi yapısal özelliklerle birlikte 10.000'den fazla yapı varyantı oluşur.

PackPrice B2B firmalar için uygun mu?

Evet, PackPrice tamamen B2B odaklı geliştirilmiştir. Baskı atölyeleri ve ambalaj üreticileri için özelleştirilmiş fiyatlandırma formülleri, çok kullanıcılı erişim ve profesyonel teklif çıktısı sunar.

Ambalaj teklifi ne kadar sürede hazırlanır?

PackPrice ile ambalaj teklifi 3 saniyeden kısa sürede hazırlanır. Geleneksel yöntemlerde 2-3 saat süren süreç saniyelere iner.

PackPrice ücretli mi?

Denemek tamamen ücretsizdir. Ön kayıt olduğunuzda size ücretsiz bir demo hesap ve kullanım kredisi tanımlıyoruz; kredi kartı bilgisi istemiyoruz. Memnun kalırsanız ücretli bir plana geçebilir, istemezseniz hiçbir ödeme yapmazsınız.

Ambalaj fiyatlandırma

Sünger İç Dolgu: Yoğunluk, Kalınlık ve Kesim Yöntemi

Kutu içi sünger nasıl seçilir?

Önce malzeme tipi seçilir: ürünü sarması gereken takı, saat ve kozmetikte PU sünger, sıkıca kilitlenmesi gereken elektronik ve camda PE köpük, şekil tutması istenen premium işlerde EVA kullanılır. Ardından ürün ağırlığına göre dansite, ürün yüksekliği artı en az 5-10 mm taban payına göre kalınlık belirlenir.

Sünger dansitesi ne anlama gelir?

Dansite, süngerin metreküp başına kilogram cinsinden ağırlığıdır; 25 dansite, metreküpü yaklaşık 25 kg gelen sünger demektir. Yüksek dansite daha ağır ürünü taşır ve biçimini daha uzun korur, ama hafif ürünlerde gereksiz maliyet ve ağırlık ekler.

Sünger kalıpla mı kesilmeli, CNC ile mi?

Yüksek adette bıçaklı kalıp en ucuz yoldur, çünkü kalıp bedeli adede bölünür. Numune, küçük seri ve kalın bloklarda ise CNC, su jeti veya lazer daha mantıklıdır; kalın süngerde kalıp kesimi kenarları içe bombeli bırakabilir.

Sünger yuvası ürün ölçüsünde mi açılır?

Malzemeye göre değişir. PU sünger esnediği için yuva ürünün 1-2 mm küçüğü açılır ve ürünü kendi kavrar. PE köpük neredeyse hiç esnemediği için yuva ürüne tam ya da çok az bol açılır.

Detaylı rehber →

El Geçmeli Karton Çanta: İp Saplıdan Farkı, Dayanımı ve Maliyeti

El geçmeli karton çanta nedir?

İp ya da kurdele yerine çantanın ağzına açılan bir tutamak deliğiyle taşınan karton çantadır. Delik kalıpla aynı vuruşta kesilir, ip ve ip takma işçiliği olmadığı için ip saplı çantadan çanta başına sabit bir miktar ucuza gelir. Hafif ve orta ağırlıktaki ürünler için uygundur.

El geçmeli çanta ip saplıdan ne kadar ucuz?

200 × 300 mm, 230 gram, dört renk baskılı ve selefonlu bir örnekte fark kâr hariç çanta başına yaklaşık 0,80 lira çıktı. Fark adetle küçülmez; 5.000 adette toplam yaklaşık 4.000 lira eder. İp cinsi ve işçilik ücretine göre atölyeden atölyeye değişir.

El geçmeli çanta ağır ürün taşır mı?

Yük delik çevresindeki birkaç santim kağıda bindiği için şişe, kavanoz gibi ağır ürünlerde önerilmez. Giyim, kozmetik ve hediyelik gibi hafif ürünlerde rahatça kullanılır. Kesin sınır kağıda, gramaja ve takviyeye bağlıdır; en güvenilir yöntem numuneyi gerçek ürünle denemektir.

El geçmeli çantada hangi gramaj kullanılmalı?

İp saplı çantada 150-200 gram çoğu iş için yeterliyken el geçmelide 200-250 gram aralığı daha güvenlidir. Ağız bölgesine takviye kartonu eklemek çoğu zaman gramajı artırmaktan daha etkili ve daha ucuzdur.

Detaylı rehber →

Katlanır (Kelebek) Mıknatıslı Kutu: Yapısı, Maliyeti ve Düz Sevk Avantajı

Katlanır (kelebek) mıknatıslı kutu nedir?

Gövdesi tek parça taslanmış havuz yerine ayrı mukavva panellerden kurulan, bu paneller kağıt menteşeyle bağlandığı için düz sevk edilebilen mıknatıs kapamalı sert kutudur. Kullanıcı yan duvarları kaldırıp kapağı kapattığında kutu kurulur ve mıknatısla kilitlenir. Piyasada flat, collapsible ya da transport kutu olarak da geçer.

Katlanır kutu normal mıknatıslı kutudan ne kadar pahalı?

Kâr hariç yaklaşık yüzde 25 ile 35. 250 × 200 × 80 mm iç ölçülü bir kutuda 1.000 adette normal mıknatıslı kutu 87,63 ₺, katlanır 110,40 ₺ çıkıyor. Fark adetle pek kapanmıyor, çünkü ek maliyet her kutuda yeniden ödenen işçilik, köşe bandı ve ikinci kat kağıttan geliyor.

Katlanır mıknatıslı kutu ne kadar yer kazandırır?

Aynı 250 × 200 × 80 mm kutuda kurulu hali 4.263 cm³, katlanmış hali yaklaşık 360 × 250 × 8 mm yani 720 cm³ tutar. Net hacimde altı kata yakın fark var; koli boşlukları hesaba katıldığında pratikte dört kat civarı. 1.000 kurulu kutu en az 3 palet ederken katlanmış hali yarım palete sığar.

Hangi ölçülerde katlanır kutu uygun değildir?

Kutu yüksekliğinin iki katı eninden büyükse yan duvarlar katlanınca üst üste biner ve kutu düz yatmaz. 120 mm eninde, 80 mm yüksekliğinde dar ve yüksek bir kutu buna örnektir. Çok küçük kutularda da işçiliğin payı büyüdüğü için normal mıknatıslı ya da kutu-kapak sert kutu genelde daha mantıklıdır.

Detaylı rehber →

Karton Kargo Kutusu (Mailer) Seçimi: Dalga, Ölçü ve Desi

Karton kargo kutusu (mailer) nedir?

Mailer, tek parça oluklu mukavvadan kesilip katlanan ve kapağı öne doğru kapanıp bir dille kilitlenen gönderi kutusudur. Bant gerektirmez, düz sevk edilir ve kapağının iç yüzeyi açılışta görünür. Klasik kolide ise dört kanat üstte buluşur ve bantla kapatılır.

Mailer için hangi dalga tipi seçilmeli?

Çoğu işte E dalga yeter. Yaklaşık 1,5 mm kalınlığındadır, baskıyı iyi tutar ve katlandığında çatlamaz. 3 kg üstü ya da kırılgan ürünlerde 3 mm civarındaki B dalgaya, ağır ve değerli ürünlerde 4,5 mm EB çift dalgaya çıkılır. C dalga mailerda genelde fazla kaba kalır.

Kutu ölçüsü kargo faturasını ne kadar değiştirir?

240 × 180 × 60 mm iç ölçülü bir E dalga mailerın dış ölçüsü 24,3 × 18,3 × 6,3 cm olur ve (24,3 × 18,3 × 6,3) ÷ 3000 = 0,93 desi eder. Aynı ürün 30 × 20 × 10 cm standart koliye konsa 2 desi çıkar. Yalnızca yüksekliği 2 cm artırmak bile gönderi başına 0,3 desi ekler, yani 5.000 gönderide 1.500 desi.

Mailer mı klasik koli mi daha ucuz?

Adede bağlı. Mailer mukavvada yüzde 9 civarında tasarruf sağlar ve bant ile bantlama işçiliğini tamamen kaldırır, ama ilk siparişte bir kesim kalıbı çıkarır. Birkaç yüz adetlik tek seferlik gönderide stoktan alınan standart koli, düzenli akan e-ticaret operasyonunda mailer öne geçer.

Detaylı rehber →

Kurmalı Kutu Nedir? Karton ve Oluklu Kurmalı Kutunun Fiyatı

Kurmalı kutu nedir?

Kurmalı kutu, kartondan ya da oluklu mukavvadan tek parça kesilen, çoğunlukla düz sevk edilen ve kullanım yerinde elle kurulan kutudur. Yapıştırma makinesinden geçmez; köşeleri katlanıp birbirine geçirilerek kurulur. Kağıtla sarılan sert kutuyla karıştırılmamalıdır.

Kurmalı kutu ile sert kutu arasındaki fark nedir?

Kurmalı kutu tek malzemeden (karton ya da oluklu) yapılır ve düz sevk edilir. Sert kutu ise mukavva gövde üzerine kağıt sıvanarak üretilir, kurulu sevk edilir; iki malzeme ve sıvama işçiliği nedeniyle daha pahalıdır.

Kurmalı kutu karton mu oluklu mu olmalı?

Ürünün ağırlığına ve kullanımına bağlı. Karton tek katmandır; hafif ürünler, teşhir ve dış ambalaj için uygundur. Oluklu mukavva dalgalı ara katmanıyla daha dayanıklıdır; taşıma ve kargo için tercih edilir.

Kurmalı kutunun fiyatını ne belirler?

Malzeme, baskı, kesim ve yüzey işlemi. Düz sevkte kurma işçiliği müşteri tarafında kalır ve fiyata girmez; kurulu sevk istenirse eklenir. Kağıt sarma ve ikinci malzeme olmadığı için aynı ölçüde bir sert kutudan belirgin şekilde ekonomiktir.

Detaylı rehber →

Tabakadan Kaç Kutu Çıkar? Ölçünün Maliyete Etkisi

Bir tabakadan kaç kutu çıkar?

Kutunun açık ölçüsünün, tabakanın çalışılabilir alanına kaç kez tam sığdığıyla belirlenir. 70 × 100 cm tabakada kavrama ve kesim payından sonra kabaca 680 × 980 mm alan kalır; açık ölçüsü 335 × 280 mm olan bir kutudan burada 6 adet çıkar. Sayı her zaman aşağı yuvarlanır, yarım kutu diye bir şey yoktur.

Açık ölçü nedir?

Kutunun kesilip katlanmadan önce, tek parça düz karton halindeyken kapladığı dikdörtgendir. Yapıştırmalı bir kutuda genişliği kabaca 2 × (uzunluk + genişlik) + yapıştırma payı, yüksekliği ise yükseklik + 2 × kapak payı kadardır. Fiyat kurulmuş kutu ölçüsüne göre değil, bu dikdörtgene göre oluşur.

Kutu ölçüsünü 10 mm büyütmek maliyeti ne kadar artırır?

Duruma göre hiç artırmaz ya da çok artırır. 100 × 60 × 160 mm bir kutunun uzunluğunu 110 mm'ye çıkarmak kutu alanını yalnız yüzde 6 büyütür, ama 70 × 100 cm tabakadan çıkan adet 6'dan 4'e düşerse kutu başına karton tüketimi yüzde 50 artar. Ölçüde esneklik varsa teklif isterken bunu belirtmek gerekir.

Büyük tabaka her zaman daha mı verimlidir?

Hayır. Verimi tabakanın büyüklüğü değil, kutunun tabakaya kalansız oturması belirler. 355 × 280 mm açık ölçüde hem 70 × 100 hem 64 × 90 tabakadan 4 kutu çıkar; küçük olan tabaka aynı işi yüzde 18 daha az kartonla yapar.

Detaylı rehber →

Silindir (Masura) Karton Kutu: Yapısı ve Maliyeti

Silindir (masura) karton kutu nedir?

Gövdesi spiral sarılmış mukavva borudan (masura) oluşan, dışına baskılı kağıt sarılan, uçları kıvrılıp disk (tıpa) ya da teneke kapak takılan silindir ambalajdır. Alkollü içecek, çay, kahve, parfüm, mum ve poster gibi ürünlerde kullanılır. Gövde kalıpla kesilmez, hazır masuradan boylanır.

Silindir kutu çeşitleri nelerdir?

Temelde üç model vardır: teneke kapaklı kutu (dibi ve/veya kapağı teneke), teleskopik model (alt kutu küçük, üst kapak büyük, birbirine geçer) ve zıvanalı model (alt kutunun içine giren bir iç kutu/zıvana bulunur). Üçünün de gövdesi masuradır; değişen, kapağın biçimidir.

Silindir kutu fiyatını ne belirler?

En belirleyici ölçü çaptır, hemen ardından yükseklik gelir. Diğer kalemler masura, zıvananın dış yüzey baskısı, kapak tipi (teneke ya da karton), işçilik, yüzey işlemleri ile adettir. Dış kaplama kağıdının etkisi ise çoğu kişinin sandığı kadar büyük değildir; yükü masura taşır.

Çapı büyütmek maliyeti ne kadar artırır?

250 mm yüksekliğindeki bir kutuda çapı 80 mm'den 100 mm'ye çıkarmak sarma kağıdı alanını yaklaşık yüzde 24, masura ağırlığını yüzde 25 artırır. Kapak diskleri ise yüzde 56 büyür, çünkü disk alanı çapın karesiyle gider. Ürün sığıyorsa kutuyu genişletmek yerine uzatmak daha ucuzdur.

El işçiliğiyle yapılan silindir kutudan farkı nedir?

Bu yazıdaki silindir kutu masuradan ve makinelerle seri üretilir; uçları kıvrılmış ya da teneke kapaklıdır. Sık karıştırılan düz kapaklı, el işçiliğiyle yapılan silindir kutular (çiçek ya da çikolata kutusu gibi) ise büyük çaplarda düz üretilip sonradan parça eklenerek tamamlanır; yarı otomatik makinelerle ve çok daha yüksek işçilikle yapılır. İkisi ayrı ürünlerdir.

Detaylı rehber →

Separatör ve İç Ayırıcı: Tipler, Malzeme ve Maliyet

Separatör (iç ayırıcı) nedir, ne işe yarar?

Separatör, kutunun içini gözlere bölen karton ayırıcıdır. İşi boşluk doldurmak değil, ürünlerin birbirine değmesini engellemek ve darbeyi kutu duvarına aktarmaktır. Üst üste dizilen kutularda dikey şeritler kolon gibi çalışarak yükün bir kısmını da taşır.

Hangi ayırıcı tipi hangi ürüne uygun?

Kavanoz, şişe ve bardak gibi iki yönde de temas eden ürünlerde geçmeli (kafes) ayırıcı kullanılır. Tek sıra dizilen küçük ürünlerde akordeon tip hem malzeme hem işçilik açısından daha ucuzdur. Kozmetik seti ve hediye kutusunda kalıpla kesilmiş gözlü tepsi, katlı dizimde ise ara ped tercih edilir.

İç ayırıcı maliyeti ne kadar tutar?

Baskısız gittiği için ucuz sanılır, oysa maliyeti alan ve işçilikte birikir. İç ölçüsü 300 × 220 × 110 mm olan bir kutuda 12 gözlü geçmeli ayırıcı yaklaşık 0,139 m² karton götürür; bu, kutunun kendi karton alanının kabaca yüzde 29'udur. Üstüne bir de elle birleştirme süresi biner.

Ayırıcı kutunun iç ölçüsünü etkiler mi?

Evet, özellikle oluklu mukavvada. 3 mm kalınlıktaki bir B dalga şeridi, üç sıralı bir kafeste toplam 6 mm yer götürür. İç ölçü ürün ölçüsüne göre değil, ürün artı ayırıcı kalınlığına göre kurulmalıdır; aksi halde basılmış kutuya ürün sığmaz.

Detaylı rehber →

Karton Çanta Maliyeti: İp Sap, Kurdele ve El Geçmeli Kıyası

Karton çantanın maliyetini ne belirler?

Maliyet üç yerde toplanır: kağıt (cins ve gramaj), baskı ile yüzey işlemleri, bir de sap ve model. Sap kalemi sadece ipin fiyatı değildir; ip çoğu atölyede elle geçirildiği için işçilik de buna dahildir. Karton çantada işçilik büyük bir kalemdir; 3.000 adetlik bir işte çoğu zaman kağıttan bile büyük olur.

İp sap, kurdele ve el geçmeli arasında fark ne kadar?

El geçmeli en ucuzudur; ip ve takma işçiliği olmadığı için sade kalır. İp sap bunun üstüne çanta başına yaklaşık 0,80 lira, kurdele ise yaklaşık 4 lira sabit prim ekler. Bu primler adede bölünmez; 500 adette de 10.000 adette de çanta başına aynıdır.

Karton çantada kaç gramaj kullanılır?

En çok 150, 170 ve 200 gram kullanılır. 250 gram üst sınırdır; daha yukarısı üretimi zorlaştırır ve teknik sorun çıkarır. 150 gramın altına da inmemek gerekir. Gramaj karton çantada dar ve oturmuş bir banttır.

Küçük adette çanta neden pahalı görünür?

Kalıp ve baskı kurulumu tek seferlik giderlerdir ve adede bölünür; az adette birim başına payları büyük kalır. Ayrıca bazı ölçüler düşük adette tek parça yerine eklemeli üretilir, bu da fiyatı yukarı iter. Pahalı olan çanta değil, sabit gideri bölecek adedin az olmasıdır.

Detaylı rehber →

Sırt (Yan) Yapıştırmalı Karton Kutu Nedir? Dayanım ve Maliyet

Sırt (yan) yapıştırmalı kutu nedir?

Tek bir yan kenarı (sırtı) tutkalla birleştirilen, düz gönderilip dolum hattında katlanarak kurulan standart katlama kutudur. İlaç, kozmetik ve gıda kutularının çoğu bu yapıdadır ve en ekonomik kutu tipidir.

Yapıştırma yeri neden önemli?

Dikiş kutunun en zayıf çizgisidir; yapıştırma payı dar veya tutkal yetersizse kutu taşırken açılır. Ayrıca dikiş genelde arka/yan yüze getirilir, çünkü baskıda ince bir iz bırakabilir ve markanın göründüğü ön yüz temiz kalmalıdır.

Kilitli tabanlı kutudan farkı ne?

Sırt yapıştırma yan dikişle ilgilidir; taban ayrı bir konudur. Düz yapıştırmalıda taban elle/bantla kapanır, kilitli tabanda (crash-lock) taban kendiliğinden kurulur. Ağır ürünlerde kilitli taban daha güvenlidir.

Fiyatını en çok ne belirler?

Malzeme (karton cinsi ve gramajı), baskı renk sayısı, adet ve bir baskı tabakasından kaç kutu çıktığı. Ölçüyü tabakaya iyi oturtmak birim maliyeti belirgin düşürebilir.

Detaylı rehber →

Omuzlu (Boyunlu / Lambalı) Kutu Nedir? Yapısı ve Maliyeti

Omuzlu (boyunlu / lambalı) kutu nedir?

Üç parçadan oluşan bir mukavva (taslama) kutu modelidir: iç kutu (boyun), dış alt kutu ve dış üst kutu. İç kutu dış alt kutuya yapıştırılıp yukarı taşarak, kapağın oturduğu omzu oluşturur. Bölgeye göre omuzlu, boyunlu ya da lambalı kutu denir; İngilizcede shoulder box ya da neck box. Şişeye özgü değildir, birçok üründe kullanılır.

Omuzlu kutunun en büyük avantajı nedir?

Üç parçalı yapısı, kutunun dikeyde daha yüksek ve dik oranlarda yapılabilmesini sağlar. İç kutu (boyun) tabanla kapağı bağladığı için, normal bir kutu-kapağa göre daha uzun kutular kurulabilir.

Omuzlu kutunun fiyatını ne belirler?

Normal bir kutu-kapak işi gibi hesaplanır; farkı üç parça olmasıdır. Üç kutunun malzemesi, üç ayrı üretim işçiliği ve iç kutuyu dış alt kutuya birleştiren montaj işçiliği fiyatı yukarı taşır. Mukavva kalınlığı (yaygın 1,5-2 mm), baskı ve adet de etkiler.

Omuzlu kutu mu, kutu-kapak mı seçmeli?

Ürün dikey yükseklik ya da omuzlu sunum istemiyorsa, iki parçalı kutu-kapak daha az malzeme ve işçilik demektir ve çoğu zaman daha ekonomiktir. Omuzlu kutu, yüksek, dik ve prestijli sunum gereken işlerde avantaj sağlar.

Detaylı rehber →

Pencereli Kutu: Asetat, Kesim ve Ek Maliyetler

Pencereli kutu nedir?

Pencereli kutu, ürünün görünmesi için ön yüzünde açık bir kesim bulunan kutudur. Kesim boş bırakılabilir veya şeffaf asetat/PVC film ile kaplanır. Oyuncak, gıda, kırtasiye ve hediye ürünlerinde ürünü açmadan gösterme amacıyla kullanılır.

Pencere kutunun maliyetini nasıl etkiler?

Pencere kesimi ayrı bir bıçak hattı ve genelde asetat yapıştırma işçiliği ekler. Asetat film, yapıştırma ve ek kesim maliyete satır olarak yansır. Ayrıca büyük pencere kutunun mukavemetini düşürür; bu da bazen daha yüksek gramaj gerektirir.

Asetatsız açık pencere olur mu?

Olur. Bazı ürünlerde pencere boş bırakılır (örneğin fırın ürünleri, çiçek). Bu asetat maliyetini kaldırır ama ürünü toz ve dış etkiye açık bırakır. Karar ürünün korunma ihtiyacına göre verilir.

Detaylı rehber →

Sürgülü (Çekmeceli) Kutu ve Sargı (Sleeve) Tasarımı Rehberi

Sürgülü (çekmeceli) kutu nedir?

Sürgülü kutu, iç çekmecenin dış bir kılıf içinden kibrit kutusu gibi dışarı kaydığı iki parçalı bir yapıdır. Çekmece ürünü taşır, dış sargı (sleeve) markayı ve baskıyı taşır. Çikolata, kozmetik, takı ve hediye setlerinde sık kullanılır.

Sürgülü kutunun maliyetini ne belirler?

İki ayrı parça (çekmece + kılıf) olduğu için malzeme ve işçilik tek parça kutuya göre yüksektir. Çekmecenin sert kutu mu yoksa katlama karton mı olduğu, sargının gramajı, baskı ve kaplama fiyatı belirler. Çekmece sert kutuysa fiyat belirgin artar.

Sleeve ile çekmece arasındaki tolerans neden önemli?

Çekmece çok sıkı olursa açılıp kapanmaz, çok gevşek olursa kendiliğinden kayar. Doğru tolerans kaliteli üretimin işaretidir ve numune ile doğrulanmalıdır. Ölçü hatası doğrudan iade ve fire demektir.

Detaylı rehber →

Mıknatıslı Kutu Maliyeti: Standart, Mıknatıslı ve Katlanır Kıyası

Mıknatıslı kutu nedir?

Mıknatıslı kutu, kapama kısmında mıknatıs kullanılan bir kutu yapısıdır. Aynı ürünü çözmenin binlerce yolu var; sık kıyaslananlar mıknatıssız standart kutu-kapak, mıknatıslı kutu ve düz sevk edilen katlanır (flat/kelebek) kutudur. Kozmetik, promosyon ve premium hediyelerde kullanılır.

Mıknatıs kutuya ne kadar ekler?

Mıknatısın kendisi ucuzdur; fark, mıknatısı elle yerleştirme işçiliği ile teneke puldan gelir. Aynı 250×200×80 mm kutuda, kâr hariç, mıknatıs standart kutu-kapağın üstüne kabaca üçte iki ekler: 1.000 adette standart yaklaşık 53 ₺ iken mıknatıslı yaklaşık 88 ₺ çıkar.

Standart, mıknatıslı ve katlanır kutudan hangisi en ucuz?

Standart kutu-kapak her adette en ucuzudur, katlanır kutu üretmesi en pahalısıdır, mıknatıslı ise ortadadır. Aynı kutuda 1.000 adette, kâr hariç, standart yaklaşık 53 ₺, mıknatıslı 88 ₺, katlanır 110 ₺ çıkar.

Katlanır (kelebek) mıknatıslı kutunun avantajı ne?

Düz, yani yassı sevk edilmesi. Kurulmuş kutuya göre çok daha az yer kaplar; aynı 3.000 kutu standart ve mıknatıslıda yaklaşık 8 palet, katlanırda yaklaşık 2 palet tutar. Uzak mesafe ve yurt dışı gönderimde nakliye ve stok maliyetini ciddi düşürür.

Detaylı rehber →

Sert Kutu (Rigid Box) Nedir? Çeşitleri ve Maliyet Mantığı

Sert kutu (rigid box) nedir?

Sert kutu, kalın mukavva gövdenin üzerine baskılı kağıt (kuşe veya özel kağıt) taslanarak yapılan, sağlam ve dayanıklı bir ambalajdır. Mukavvaya kağıdın taslanması işlemine taslama dendiği için taslama kutu da denir. Elektronik, kozmetik, mücevher ve hediye setlerinde kullanılır; klasik modelleri hacimli üretilir, katlanır (collapsible) modelleri düz sevk edilir.

Sert kutu çeşitleri nelerdir?

Tam kapaklı, yarım kapaklı, kazımalı (v-groove), çekmeceli (sürgülü), omuzlu (lambalı), sırt yapıştırmalı, mıknatıslı ve katlanır (collapsible) sert kutular başlıca türlerdir. Hepsinde gövde mukavvadan yapılır; değişen, kapağın biçimi ve açılış deneyimidir.

Sert kutu neden katlama kutudan pahalıdır?

Sert kutuda iki ayrı malzeme (gövde kartonu + sıvama kağıdı), daha fazla işçilik (sıvama, köşe bantlama) ve genelde ayrı kalıp vardır. Ayrıca hacimli olduğu için nakliye ve depolama maliyeti yüksektir. Bu yüzden aynı ölçüdeki katlama kutunun birkaç katı fiyata gelebilir.

Sert kutuda fiyatı en çok ne belirler?

Gövde kartonunun kalınlığı (mm) ve ölçüsü, sıvama kağıdının cinsi, kaplama ve özellikle işçilik. Adet arttıkça birim işçilik ve kalıp payı düşer; düşük adette sert kutu orantısız pahalıdır.

Hangi ürünler için sert kutu mantıklıdır?

Yüksek algı değeri taşıyan, hediye edilen veya raf üstünde marka izlenimi kritik olan ürünler için. Ekonomik ve hızlı tüketilen ürünlerde katlama kutu daha doğrudur.

Detaylı rehber →

Selefon Çeşitleri ve Laminasyon: Mat, Parlak, Soft-Touch ve Maliyeti

Selefon ile laminasyon arasındaki fark nedir?

İkisi de baskılı yüzeye uygulanan koruyucu film kaplamadır ve pratikte aynı işi anlatır. Türkiye'de genellikle selefon, uluslararası literatürde laminasyon denir. Selefon ince plastik filmin ısı veya tutkalla yapıştırılmasıdır; laminasyon daha geniş bir terimdir ve mat, parlak, soft-touch gibi farklı film türlerini kapsar. Her ikisi de maliyete ayrı bir kalem olarak eklenir.

Selefon çeşitleri nelerdir?

En yaygın ikili mat ve parlak selefondur. Bunların yanında sedef, gümüş ve gold metalize, çizilmez, kadifemsi soft-touch (pilke) ve özel efekt selefonlar vardır. Mat ve parlak birbirine yakın fiyattayken; soft-touch, çizilmez ve metalize türler genelde ithal olduğu için belirgin şekilde pahalıdır (düz selefonun yaklaşık 4-5 katına kadar).

Selefon maliyeti neye göre değişir?

Kaplanacak toplam üretim alanına (m²) ve film türüne göre değişir; maliyet metrekareyle doğru orantılı büyür. Adet arttıkça toplam alan, dolayısıyla maliyet artar. Küçük işlerde bir taban maliyet devreye girer. Kaplama teklifte ayrı satır olarak gösterilmeli, malzeme fiyatına gizlenmemelidir.

Avrupa selefondan neden uzaklaşıyor?

AB ambalaj regülasyonu PPWR, 1 Ocak 2030'dan itibaren piyasaya sürülen ambalajların geri dönüştürülebilir olmasını şart koşuyor. Kağıda yapıştırılan plastik film, kağıdın yeniden hamurlaşmasını engellediği için geri dönüşümü zorlaştırıyor. Bu bir yasak değil, ama sektör tek-malzemeli çözümlere ve su bazlı kaplamalara kayıyor.

Detaylı rehber →

Kuşe, Bristol ve Gri Karton Farkı Nedir?

Kuşe, bristol ve gri karton arasındaki fark nedir?

Kuşe iki yüzü de kaplı kağıttır (C2S) ve iki yüzü de aynı canlılıkta baskıya uygundur. Bristol tek yüzü kaplı kağıttır (C1S); iki yüzüne de baskı yapılabilir ama yalnız kaplı yüz canlı ve temiz sonuç verir. Gri karton ise iki yüzü de gri, geri dönüştürülmüş bir taşıyıcıdır; doğrudan ofset baskı yapılmaz, sıvanarak mukavva ve sert kutu gövdesi olur.

Gri kartona baskı yapılır mı?

Gri kartona doğrudan ofset baskı yapılmaz. Serigrafi ya da flekso gibi tekniklerle baskı almak mümkündür, ama canlı ve temiz bir sonuç için gri karton doğrudan basılmaz; görünen yüz, üstüne sıvanan kuşe veya özel kağıttır.

Krome karton nedir?

Bir yüzü beyaz (baskıya uygun), diğer yüzü gri olan kartondur; Türkiye'de 'karton' denince ilk akla gelen budur. Katlama kutularda yaygındır ve kilo fiyatı olarak bristolden genelde daha ucuzdur.

Hangi kağıt daha ucuzdur?

Kilo (ton) fiyatı sıralaması genelde şöyledir: gri karton en ucuz, sonra krome karton, sonra bristol, en pahalı kuşe. Ancak tabaka bazında yüksek gramajlı gri karton, düşük gramajlı kuşeden pahalıya gelebilir; piyasa fiyatları belirleyicidir.

Gramaj kalınlıkla aynı şey mi?

Hayır. Gramaj metrekare başına ağırlıktır (gr/m²); kalınlık ise milimetredir (mm). Aynı gramajda farklı hamur ve kaplama farklı kalınlık verebilir.

Detaylı rehber →

Ambalaj Maliyetini Düşürmenin 8 Yolu (Kaliteden Ödün Vermeden)

Ambalaj maliyeti kaliteyi düşürmeden nasıl azaltılır?

En etkili yollar; gramajı ürüne göre optimize etmek, adedi artırarak kalıp/kurulum payını eritmek, işe uygun baskı yöntemini seçmek ve montaj (dizgi) ile fireyi düşürmektir. Bunların hiçbiri ürün mukavemetinden ödün vermez; yalnızca israfı ve gereksiz payı azaltır.

En hızlı tasarruf hangi kalemde olur?

Genellikle adet ve kalıp payında. Tek seferlik kalıp/klişe maliyeti düşük adette birim fiyatı çok yükseltir; adedi ekonomik bir seviyeye çıkarmak veya tekrar siparişte kalıbı yeniden ödememek en hızlı görünür tasarruftur.

Gramajı düşürmek riskli mi?

Aşırı düşürmek mukavemeti azaltıp hasarlı sevkiyata yol açar. Doğru yaklaşım, ürün ağırlığına uygun en düşük güvenli gramajı seçmektir; gereğinden yüksek gramaj sessiz bir maliyet kaynağıdır.

Detaylı rehber →

Ambalaj Fiyatlandırması: 2026 Rehberi (Gerçek Maliyet Dökümü)

Ambalaj fiyatı nasıl hesaplanır?

Ambalaj maliyeti altı ana kalemin toplamıdır: hammadde, baskı, baskı sonrası işlemler (selefon, lak, varak, kesim, yapıştırma), kalıp giderleri (bıçak ve klişeler), işçilik ve paketleme/sevkiyat. Kalıp giderleri tek seferliktir ve toplam adede bölünür. Kâr marjı bu toplamın üstüne, satış fiyatı üzerinden eklenir: Birim Fiyat = Birim Maliyet ÷ (1 − Marj).

Ambalajda fire (zayiat) oranı ne kadar olmalı?

Fire tek bir yüzdeye indirgenemez. İki ayrı kaynaktan gelir: her makinenin işe başlarken verdiği kurulum firesi ve koşu sırasındaki üretim firesi. Bu yüzden fire malzemenin cinsine değil, işin kaç makineden geçtiğine ve açık ölçünün tabakaya nasıl dizildiğine bağlıdır. Baskı, selefon, varak ve kesimden geçen gerçek bir karton çanta işinde toplam fire %18,4 çıktı.

İlk sipariş neden birim başına daha pahalıdır?

Kesim bıçağı ve klişeler adetten bağımsız, tek seferlik giderlerdir ve toplam adede bölünür. Gerçek bir karton çanta işinde 4.200 ₺'lik kalıp gideri 1.000 adette kutu başına 4,20 ₺ bırakırken 20.000 adette 0,21 ₺'ye iniyor. Aynı işin birim maliyeti 1.000 adette 22,03 ₺, 20.000 adette 13,27 ₺, yani %40 düşüyor.

Ambalajda en büyük maliyet kalemi hangisidir?

Sabit bir cevabı yoktur; adede ve işin içeriğine göre değişir. Baskılı, selefonlu ve varaklı bir karton çanta işinde 1.000 adette en büyük kalem kağıt iken, 3.000 adetten itibaren işçilik kağıdı geçiyor. Baskı sonrası işlemler ise her üç adette de toplam maliyetin yaklaşık üçte biri, yani baskının kendisinden belirgin büyük.

Kâr marjı ile kârlandırma (markup) arasındaki fark nedir?

Maliyetin üstüne %25 eklemek (markup) size satış fiyatının %25'i kadar kâr bırakmaz, yalnızca %20'sini bırakır. Satıştan %25 marj istiyorsanız maliyeti 0,75'e bölmeniz gerekir. 16,01 ₺ birim maliyette markup 20,01 ₺, doğru hesap ise 21,35 ₺ verir; aradaki fark 3.000 adette 4.000 ₺'ye yakındır.

Detaylı rehber →

Karton Kutu Maliyeti Nasıl Hesaplanır? (Adım Adım + Örnek)

Karton kutunun açık alanı nasıl bulunur?

Açık (yaygı) alan; kutu düzleştiğinde tüm yüzeyler ve yapıştırma payları dahil kapladığı m²'dir. Kaba tahmin ölçülerden yapılabilir, ama gerçek değer yapıştırma payları ve kilit tabaklar hesaba katılınca çıkar. PackPrice bunu arka planda montaj (yerleştirme) yaparak çeki/die-line olmadan bulur; üreticiyseniz kendi bıçak izinizi de girebilirsiniz.

Karton kutuda gramaj maliyeti nasıl etkiler?

Hammadde maliyetinin çekirdeği: açık alan × gramaj (kg/m²) × kg fiyatı. Gramajı düşürmek maliyeti azaltır ama mukavemeti de düşürür; ürüne uygun en düşük güvenli gramaj seçilmelidir. Kağıt fiyatı çoğu zaman euro/dolar bazlı olduğu için kur da maliyeti etkiler.

Karton kutuda en büyük maliyet kalemi hangisidir?

Değişir. Genelde hammadde öne çıkar, ama bu her zaman geçerli değildir: düşük adetlerde tek seferlik bıçak/kalıp ve kurulum bedelleri hammaddeyi geçebilir. Örneğin 10.000 adette 0,66 ₺/kutu olan bir bıçak, 1.000 adette 6,55 ₺/kutu olur ve kağıt maliyetini aşar.

Detaylı rehber →

Oluklu Mukavva Türleri (B, C, E, BC Dalga) ve Fiyata Etkisi

B, C ve E dalga arasındaki fark nedir?

E dalga ince (~1,5 mm) ve düzgün baskı yüzeyi sunar, perakende kutularda kullanılır. B dalga (~3 mm) iyi baskı ve baskı dayanımı dengesi verir. C dalga (~4 mm) daha yüksek istifleme mukavemeti sağlar, nakliye kolilerinde tercih edilir.

BC çift dalga ne zaman gerekir?

BC çift dalga (~7 mm) iki ayrı dalganın birleşimidir; ağır ürünler, uzun süreli istifleme ve ihracat kolileri için yüksek mukavemet sağlar. Daha fazla malzeme kullandığı için maliyeti tek dalgaya göre belirgin yüksektir.

Hangi dalga en ucuzdur?

Genel olarak gramaj ve malzeme miktarı arttıkça maliyet artar; bu yüzden E ve B dalga tek dalgalı yapılar, BC gibi çift dalgalılardan daha ucuzdur. Ancak yetersiz mukavemet hasarlı sevkiyat demektir, bu yüzden en ucuz değil en uygun dalga seçilmelidir.

Detaylı rehber →

Ambalajda Kâr Marjı Nasıl Belirlenir? B2B Fiyat Stratejileri

Marj (margin) ile markup arasındaki fark nedir?

Markup, maliyetin üzerine eklenen yüzdedir; marj ise satış fiyatının içindeki kâr payıdır. Maliyete %25 markup eklemek yalnızca ~%20 marj bırakır. Satıştan %25 marj için maliyeti (1 − 0,25)'e bölmek gerekir.

Ambalajda ortalama kâr marjı nedir?

Standart oluklu kutuda brüt marj genellikle %12-20, özel baskılı veya katma değerli ambalajda %25-40 aralığındadır. Sürekli müşteri ve büyük hacimde marj düşer, küçük/özel işlerde artar.

Hangi durumda iskonto vermek mantıklıdır?

İskonto, tek seferlik maliyetlerin (kalıp, kurulum) zaten karşılandığı tekrar siparişlerde ve yüksek hacimde mantıklıdır; çünkü bu durumlarda birim maliyet düşer. Sıfır marja inen 'rekabet için' iskontolardan kaçınılmalıdır.

Detaylı rehber →

Kalıp ve Klişe Maliyeti: İlk Sipariş Neden Pahalı?

Kalıp ve klişe maliyeti nedir, ilk siparişi neden pahalılaştırır?

Kesim bıçağı ve klişeler, siparişin adedinden bağımsız tek seferlik maliyetlerdir. Az adede bölününce kutu başına büyük pay bıraktıkları için düşük adetli ilk sipariş pahalı olur. Gerçek bir ofset işte kalıp ve klişe payı 50 adette kutu başına yaklaşık 78 lira iken, 5.000 adette 1,5 liranın altına iner.

Bütün kalıp ve klişeler tekrar siparişte yeniden ödenir mi?

Hayır. Kesim bıçağı, varak klişesi ve gofre klişesi üreticide saklanır; tasarım değişmedikçe tekrar siparişte yeniden ödenmez. Ofset CTP baskı klişesi ise bunlardan farklıdır: her baskı işinde sıfırdan yeniden çıkar, saklanıp tekrar kullanılmaz.

Tekrar sipariş neden üretici için avantaj?

Elinde bıçak ve klişe olan üretici, tekrar siparişte bu tek seferlik kalemleri sıfırlayıp rakiplerinden belirgin ucuz fiyat verebilir; müşteri fiilen o üreticiye bağlanır. Bazı üreticiler ise işi düzenli tutmak için bu maliyetleri hiç yazmayabilir. Bu tamamen o üreticinin tercihidir.

Kalıbı birim fiyata sabit gömmek doğru mu?

Hayır. Tek seferlik maliyet, birim fiyata sabit gömülmek yerine toplam adede bölünüp sabit maliyet payı olarak yansıtılmalıdır. Aksi halde müşteri tekrar siparişte kalıbı ikinci kez ödemiş olur; oysa kalıp üreticide durmaktadır.

Detaylı rehber →

MOQ (Minimum Sipariş Adedi) Ambalaj Fiyatını Nasıl Etkiler?

MOQ (minimum sipariş adedi) neden vardır?

Üretici MOQ altında zarar etmez; maliyeti çıkarıp üstüne marj koyar. Sorun oranla ilgilidir: düşük adette toplam rakam o kadar küçük kalır ki, oransal marj personel ve baskı öncesi hazırlık emeğini karşılamaz. MOQ, oransal kârın verilen emeğe değdiği en düşük adet bandıdır.

Düşük adette birim fiyat neden yüksek olur?

İki şey birden olur. Tek seferlik maliyetler (bıçak, kurulum) az kutuya bölünür; ayrıca üretici oransal marj yerine toplama sabit bir hazırlık payı ekler. Gerçek bir ofset işte birim maliyet 50 adette 404,86 ₺ iken 100.000 adette 22,86 ₺'ye, tek başına bıçak payı 50 adette 63,52 ₺ iken 10.000 adette 0,32 ₺'ye iner.

MOQ net bir sayı mıdır?

Hayır, bir aralıktır. Örnek ofset işte makul band 1.000-3.000 adet çıkıyor: 1.000 altında fiyat dengesiz, 3.000 üstünde ise her ek adet birim fiyata giderek daha az dokunuyor. MOQ 'altında sipariş alınmaz' değil, 'altında fiyat iyi değil' demektir.

MOQ'yu düşürmek mümkün mü?

Kısmen. Dijital baskı (klişe yok) ve stok bıçak tek seferlik maliyetleri azaltarak bandı aşağı çeker ama MOQ'yu tamamen kaldırmaz, çünkü hazırlık emeği kalır. En düşük MOQ'ları çoğu zaman küçük/orta ölçekli, dijital baskı yapan üreticiler verir; büyük ölçekli üreticide operasyon yükü MOQ'yu yüksek tutar.

Detaylı rehber →

Flekso, Ofset ve Dijital Baskı: Ambalajda Maliyet Karşılaştırması

Düşük adette hangi baskı yöntemi ekonomiktir?

Düşük adette dijital baskı öne çıkar çünkü klişe ya da kalıp gibi tek seferlik maliyeti yoktur. Örneğin küçük bir silindir kutuda 100 adette dijital, ofsetten yaklaşık %14 daha ucuz çıkabilir; ama bu fark adet arttıkça kapanır ve yüksek adette ofset öne geçer.

Dijital baskı ofset kalitesinde midir?

Hayır. Dijital baskı iyi bir sonuç verir ama şu anki teknolojide renk tutarlılığı ve evrensel standartlara uygunluk yalnızca ofsette yakalanır. Pantone renk ya da yüksek renk hassasiyeti gerekiyorsa tercih ofset olmalıdır.

Baskı yöntemi seçimini ne belirler?

Üç değişken: adet, renk sayısı ve kalite beklentisi. Düşük ve orta adette dijital fiyat avantajı sunar; adet büyüdükçe ofsetin sabit kalıbı avantaja döner. Kalite, renk tutarlılığı veya pantone gerekiyorsa adet ne olursa olsun ofset seçilir. Flekso ise daha çok koli ve esnek ambalaj gibi işlerde tercih edilir.

Detaylı rehber →

Hammadde Fiyat Dalgalanmaları ve Ambalaj Fiyatlandırmasına Etkisi

Ambalaj hammadde fiyatları neden dalgalanır?

Kâğıt/mukavva fiyatları; selüloz ve geri dönüşüm kâğıdı arzına, enerji maliyetlerine, döviz kuruna ve küresel talebe bağlıdır. Bu değişkenler nedeniyle fiyatlar kısa sürede çift haneli oranlarda hareket edebilir.

Teklif geçerlilik süresi neden önemli?

Hammadde fiyatı yükselirse, süresiz açık bir teklif üreticiyi zarara sokar. Teklife 7-15 günlük geçerlilik süresi koymak, fiyat riskini sınırlar ve müşteriyle adil bir zemin kurar.

Fiyat eskalasyon maddesi nedir?

Uzun vadeli sözleşmelerde, hammadde fiyatı belirli bir eşiğin üzerinde değişirse birim fiyatın otomatik güncellenmesini sağlayan maddedir. Hem üreticiyi hem alıcıyı ani şoklardan korur.

Detaylı rehber →

Ambalaj Teklifinde 6 Ana Maliyet Kalemi (ve İçlerindeki Ara Kalemler)

Ambalaj maliyeti kaç ana kalemden oluşur?

Altı ana kalemden: hammadde, baskı, baskı sonrası işlemler, kalıp giderleri, işçilik ve paketleme/sevkiyat. Kâr marjı bunların üstüne gelir. Önemli olan her ana kalemin içini açmaktır; örneğin 'baskı sonrası' tek bir işlem değil, selefon, lak, varak, gofre ve kesimin toplamıdır ve her birinin ayrı firesi vardır.

Değişken maliyet ile tek seferlik maliyet farkı nedir?

Değişken kalemler her kutuda tekrarlanır (hammadde, baskı, baskı sonrası, işçilik, paketleme) ve adet arttıkça birim maliyet aşağı yukarı sabit kalır. Tek seferlik kalemler (kesim bıçağı ve klişeler) sipariş için bir kez ödenir ve toplam adede bölünür; adet arttıkça kutu başına payları erir. İlk siparişin pahalı olması ve adetle birim fiyatın düşmesi bu ayrımdan gelir.

Ambalajda fire tek bir yüzde midir?

Hayır. Fire, işin geçtiği her makinenin kendi kurulum firesi ile üretim firesinin toplamıdır; malzemenin cinsine değil, işin kaç aşamadan geçtiğine bağlıdır. Sadece kesimden geçen bir işle; baskı, selefon, varak ve kesimden geçen bir işin firesi aynı olamaz. Çok aşamalı gerçek bir işte toplam fire %18,4'e çıkabilir.

Detaylı rehber →

Yapay Zeka ile Ambalaj Fiyatlandırma: Geleneksel Yöntemden Farkı

Yapay zeka ambalaj fiyatlandırmasında ne yapar?

Ürün ölçüsü, malzeme ve adet girildiğinde; açık alan, gramaj, fire, kalıp payı ve marjı tutarlı biçimde hesaplayıp adet kırılımlı teklif üretir. Elle tekrar eden hesaplamayı ve formül hatalarını ortadan kaldırır.

Yapay zeka ile ambalaj fiyatlandırmadan korkmalı mıyım?

Hayır. Yapay zeka ustanın yerini almaz, tekrar eden hesabı hızlandırır ve tutarlı kılar. Karar, marj ve müşteri ilişkisi insanda kalır; girdi doğruysa sonuç güvenilirdir.

ERP ile yapay zeka destekli fiyatlandırma arasındaki fark nedir?

ERP firmaya özel, pahalı ve kapalı çalışır, yalnızca kendi maliyetlerinizi gösterir. Yapay zeka destekli çevrim içi sistem ise herkese açık, güncel ve her gün gelişen bir yapıdır.

Excel ile yapay zeka destekli sistem arasındaki fark nedir?

Excel esnek ama her teklifte elle veri girişi, güncel fiyat kontrolü ve formül bakımı gerektirir; hata riski yüksektir. Yapay zeka destekli sistem güncel fiyatları ve kuralları merkezi tutar, saniyeler içinde tutarlı teklif verir.

Yapay zeka fiyatlandırmada insanın yerini alır mı?

Hayır. Yapay zeka hesaplamayı hızlandırır ve hatayı azaltır; ancak stratejik kararlar (marj politikası, müşteri ilişkisi, iskonto) insanın kontrolünde kalır. En iyi sonuç, ikisinin birlikte çalışmasıdır.

Detaylı rehber →